Archiv Přemysla Pittra a Olgy Fierzové
Bez lásky, bez lidskosti, bez soucítění člověka s člověkem nic neobstojí.
Přemysl Pitter

Pro školy a veřejnost

VZDĚLÁVACÍ POŘADY

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského nabízí vzdělávací pořady, které na příkladu života a díla P. Pittra přiblíží přelomové okamžiky uplynulého 20. století. Představí P. Pittra jako morální vzor člověka, který pomáhal konkrétními činy lidem v nesnázích.

  • Vzdělávací pořady pro školy (ZŠ, SŠ): Jsem Jehuda Bacon. Holocaust a poválečná doba očima izraelského malíře českého původu a Evropský humanista Přemysl Pitter.

Tyto programy a více informací naleznete ZDE.

 

VÝSTAVY K ZAPŮJČENÍ

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského nabízí k zapůjčení 2 výstavy o životě a díle P. Pittra. Výstavy je možno zapůjčit zdarma.

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte prosím: baronova@npmk.cz

 

DVD PRO ŠKOLY

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (rezortní muzeum MŠMT)a Nadační fond Přemysla Pittra a Olgy Fierzové nabízí školám všech stupňů ojedinělou možnost obohacení výuky společensko-vědních předmětů prostřednictvím DVD se vzpomínkami válečných sirotků, kterým po 2. světové válce pomáhal Přemysl Pitter. Projekt dokumentárního zachycení vzpomínek ještě žijících “dětí ”, kterým do osudu zasáhl právě Přemysl Pitter, přibližuje na příkladech lidských osudů přelomové události v československých a evropských dějinách 20. století. Vzpomínky pamětníků byly natáčeny přímo v autentickém prostředí jejich bydliště s využitím dobových materiálů a fotografií. V jednotlivých dokumentárních medailonech je dán prostor osobním výpovědím, jakým způsobem jejich život ovlivnilo setkání s P. Pittrem a jeho spolupracovníky.

Ve filmu byly použity materiály a fotografie z Archivu P. Pittra a O. Fierzové v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského, archiválie a fotografie z archivu pamětníků, fotografie Petra Šolara, fotografie z Muzea ghetta Terezín a materiály Národního filmového archivu. Materiál je strukturován do cca 15 min. medailonů jednotlivých pamětníků, záběry se dají vhodně kombinovat a zařadit do vyučovací hodiny. Součástí menu je i střihový pořad sestavený z výpovědí našich bývalých krajanů.

Zájemci o dokument si mohou vybrat jeden ze způsobu získání. Po vyplnění registračního formuláře na adrese obdrží škola odkaz pro stažení obsahu jednoho DVD ve formátu MP4 zdarma. Formulář je k dispozici na  adrese http://pitter.eu/objednani-DVD-zdarma-pro-skolu.
DVD (1 kus na školu) lze získat zdarma na základě objednávky  (via turkova@npmk.cz).
Pro zaslání se účtuje poštovné a balné dle ceníku České pošty. DVD (1 kus na školu) si lze zdarma osobně vyzvednout v recepci muzea ve Valdštejnské ul. 20, Praha 1 (prosíme dopředu kontaktovat na lajskova@npmk.cz).
Další DVD lze získat na základě objednávky za symbolickou cenu 50 Kč + balné a poštovné. Ke stažení je zde nabídkový list.
Ukázka DVD: Přemysl Pitter (177 MB, MP4)

DVD

© Národní pedagigické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2013–2024